قطعات اپتیکی

قطعات اپتیکی

قطعات اپتیکی

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی قطعات اپتیکی بپردازیم. اپتیک یا Optic برگرفته شده از علم فیزیک می باشد. اپتیک به بررسی خواص و رفتار نور مرئی، مادون قرمز و فرابنفش می پردازد. این شاخه از علم فیزیک در علوم ستاره شناسی، مهندسی، پزشکی و حتی عکاسی کاربرد دارد. لیزر به دلیل خواص متفاوتش نقش مهمي در افزايش توليدات صنعتي، گسترش ارتباطات و پيشرفت صنعت چاپ و پزشکی دارد. اپتیک در واقع با نام های نورشناسی و یا فیزیک نور شناخته می شوند که در آن به بررسی نور و خواص آن و برهمکنش آن با ماده می‌پردازد.

قطعات اپتیکی چیست؟

قطعات اپتیکی چیست؟ امروزه در اطراف همه ما قطعات و سامانه های نوری بسیار زیادی یافت می شود. با گسترش علم اپتیک، صنعت پزشکی و… به دنبال قطعات اپتیکی، با خواص نوری متناسب با شرایط مورد استفاده از آن ها بودند. در بخش های مختلف علم پزشکی که مشهودترین آن ها عینک و طراحی عدسی های متناسب با مشکلات چشم است، و همچنین در مباحث روز دنیا از جمله تصویربرداری های پزشکی (Optical Imaging)، به منظور تشخیص و تصویربرداری از بافت، در مقیاس های بسیار پایین، مورد استفاده قرار می گیرد و در تشخیص بیماری بسیار حائز اهمیت است. همچنین در حوزه های مربوط به مخابرات و ارتباطات به طور عمده به طراحی قطعات اپتیکی نیاز داریم.

انواع اپتیک

انواع اپتیک به چه صورت است؟ اپتیک شاخه ای از علم است که به مطالعه رفتار و خواص نور مرئی، مادون قرمز و فرابنفش می پردازد و دربسیاری از علوم ( ستاره شناسی، مهندسی، پزشکی، عکاسی و… ) کاربرد دارد. لیزر نیز به دلیل خواص متمایزش نقش بسیار مهمی در افزایش تولیدات صنعتی، گسترش ارتباطات و پیشرفت صنعت چاپ و پزشکی دارد. در رشته مهندسی اپتیک و لیزر دانشجویان با انواع لیزر و اپتیک و کاربردهای آنها، اسپکتروسکوپی لیزری ( اندازه گیری طول موج و فرکانس ) فن آوری ساخت قطعات اپتیکی و… آشنا می شوند و قادر به طراحی و ساخت تجهیزات اپتیکی و لیزری مورد نیاز در زمینه های مختلف باشند.

شرکت تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی لبینکس

شرکت تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی لبینکس تولید کننده انواع قطعات اپتیکی با طراحی های استاندارد و متریال یا کیفیت می باشد. اگر قصد خرید یک محصول با قیمت مناسب را دارید، حتما با شماره های نوشته شده در سایت تماس بگیرید.

آیا اپتیک در علم پزشکی هم کاربرد دارد؟

بله همانطور که در این مقاله نیز به این موضوع اشاره شد یکی از کاربرد های آن همین موضوع است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *